Druhy den bol urceny na navstevu samotneho CERNu. Takze sme zjedli ranajku a sli sme. Stanovili sme si predbezny plan, co chceme vidiet a za tym sme sli.
Oficialnym komunikacnym jazykom v CERNe je francuzstina, anglictina a francuzstina. A este francuzstina. To sa prejavovalo aj na mnohych castiach DOD (den otvorenych dveri, pre usetrenie klavesnice). Napriklad expozicia strojarov robiacich casti LHC (large hadron collider) priamo on site bola zaujimava, ale debaty boli obmedzene.
Prehliadku sme zacali v casti vseobecne informacnej, boli tam casti streho equipmontu, historicke zabery a vonku casti detektorov, ktore sa dovnutra nezmestili. Napr. bublinkova komora.
Cielom bolo dostat sa aj niekam dole a nemotat sa len po povrchu. Osobne som zacal byt trosku zufaly, ked som viel aka dlha rada sa vytvorila prave na tuto atrakciu. Rychla obhliadka terenu ukazala, ze nie je potrebne v tejto rade stat. Je to rada tiez na podzemnu atrakciu, ale my sa uskromnime aj s mensou.
Mala odbocka:
Ak vnimame CERN ako to velke kruho pod zemou, tak sa veci maju takto: v tom velkom kruhu behaju napr. protony. 27 kilometrovy obvod opisu za sekundu 11000-krat. Co je rychlost uz dost podobna rychlosti svetla. Kedze fyzici su nespokojenci, tak tymto protonom robia zle. Najcastiejsie to robia tak, ze jedny protony roztocia jednym smerom, druhe opacnym smerom (su tam dve diery, takze sa to da) a v okamihu O ich nechaju do seba narazit. Protony to samozrejme zaskoci az sa z toho roztrasu a fyzici pozeraju co z nich vypadne.
Po obvode toho kruhu su teda rozmiestnene detecteury - pricom kazdy detecteur predstavuje samostatny experiment. A tak sa po obvode daju nast take mena ako: ATLAS, ALICE, CMS, LHCb. Kazda partia ludi okolo experimentov sa snazi o nieco ine, ale vyuzivaju rovnaky prostriedok - LHC - teda samotny tunel.
Tolko odbocka. Ta dlha rada bola prave k experimentu ATLAS, ale k samotnemu tunelu cakalo ludi podstatne menej a tak sme sli tam. Nafasovali sme prilby (take ako pouziva Bob the builder), nalozili nas do vytahu a spustili 100 metrov pod zem. Vytah to bol velky, ale s minimom ovladacich prvkov. Riadene pozostavalo z dvoch tlacitok: -1, 0. SAPaci by si asi nevedeli vybrat.
Sprievodca sa spytal na preferovany jazyk, a po vysledku hlasovania vykladal v oboch jazykoch - FR aj ENG. Videli sme len asi 20-70 metrov zo samotneho urychlovaca a to v casti, ked luc bezi rovno a netreba ho krivit. bolo to hned za stenou ATLASu. Chlapik rozpraval o potrebe chladenia (v areali su rozmiestnene mohutne chladiace veze), vakua a z toho vyplyvajucej supravodivosti. Teplota v dobe prevadzky bude okolo 0.002K.
Frajeri, iony a protony urychlovat, to im ide. Ale taky neutron urychlit nevedia. Ze len pri kolizii vzniknu, ale urychlit nevedia.
Vysli sme teda na povrch kde iny chlapik rozpraval (vo FR) o tom, ake dolezite a narocne jednotlive casti rury ulozit presne a ake technologie pri tom vyuzivaju. Napriklad slalf-vahu. Sice prepracovanejsi model, ale princip ostal uchovany.
Vonku mali fyzici stankok, kde predavali rozne upomienkove predmety (kupil som si tricko a tym podporil vedu) a kde aj pivo capovali.
Tak nam volajako ubehlo predpoludnie a sli sme na obed. Obed ma presvedcil o tom, ze nie vsetky syry s nie prijemnym odorom aj neprijemne chutia. Dobrovolne by som si taky syr nekupil, ale ked sme ho jedli, tak bol v pohode.
Poobede sme sli pozerat dalej. Zacali sme zas v podzemi - experiment ALICE. Im ide o to, ze vezmu a roztocia iony olova (rozbijim atom olova!) zas ich postvu proti sebe a budu pozerat. Snahou je ziskat pri tom okamihu latku podobnu takej, ako bola velmi,velmi,velmi krato po velkom tresku. Napriklad aby sa tam nachadzali samostatne kvarky (lebo oni, svine, sa same nevyskytuju; len je teoria ze velmi tesne po velkom tresku bolo take). Vyhodou prehliadky v ALICE bolo, ze sme mali samostaneho spreivodcu, lebo len my dvaja sme sa prihlasili, ze by nas potesil anglicky vyklad.
Dalsim bodom bolo riadiace centrum CERNu. Ak nam zanieteny operator vysvetlil, pozostava zo 4 samostatnych jednotiek - "pred-pred-urychlovac" (PS, booster, ...), "pred-urychlovac" (SPS), samotny LHC a ludia majuci na starosti klimu, kurenie, ... a ine (mozno aj dodavky kavy, ale to nespominal). Vsetci tito sleduju volajake ITO a podobne veci, ze ci sa tam vsetko kruti tak ako ma a ze castice opustia ich priestor v pozadovanom stave.
Potom sme si chceli pozriet experiment menom 'Compass'. Tam nas v danej chvili nechceli pustit, ze uz maju plne terminy a ze sa mame skusit zastavit neskor. Tak sme sli skusit SPS, ale tam bola situacia podobna. Ale pozreli sme si vystavku venovanu vakuu (a zacali rozmyslat nad tym, preco nam doteraz jednoduche pokusy s vakum nikto neukazal aj napriek faktu ze sme na strednej mali vyvevu) a komunikacii v tuneli (maju tam zvedeny GSM signal - ved mi aj bolo zvlastne ze 100 metrov pod zemou som mal 5 paliciek), wifi a este aj volajake ine skratky. Zucastnil som sa vyskumu verejnej mienky, ktora skusala na beznych navstevnikoch, ci je nove mechanicke rameno, ktore chcu dat do prevadzky, lahko ovladatelne. Ulohu som splnil - presunul volajaku nadobku a dostal podlzku pod mys.
po tomto uspechu sme sli zas skusit Compass. Uz bolo volno. Tato prednaska bola najvycerpavajucejsia zo vsetkych. Mlada fyzicka nas zahrnula takym mnozstvom informacii, ze si pamatam len to, ze idu skumat spiny kvarkov a ze spin (teda krutenie okolo vlastnej osy) neustava ani pri teplote absolutnej nuly.
Vycerpani sme sa sli pozriet este raz k ATLASu, ale tam uz nebolo ani obsluhy, a sli sme domov (po ceste este do supermarche na cokoladu) a vecer po Geneve.
(ono samotne rozpravanie o CERNe je tazke pospominat si na vsetky veci tako offline; mozno sa mi co-to vybavi pri ukazovani fotiek). Geneve je pekne mesto. Nezaprie svoju fraknofonnost. Ani prevladajucim jazykom, ani svojim celkovym razom. Samotnemu mestu dominuje jazero s vodotriskom (po jazere behaju lodky ako sucast MHD). Popri jazere maju pobocky/centraly najlepsie banky (a ine firmy, typu Rolex) a ine financne institucie. Vsetky uz boli zatvorene, takze vypisy z uctu som nezohnal. Tiez su tam kvietkovane hodinky a nad mestom katedrala svateho Petra. A okolo katedraly najdrahsie nehnutelnosti (ktore su same o sebe v svajciarku drahe). Bola tam aj restauracia, z ktorej isiel taky odor, ze sa pri nej ani cakat nedalo.